• evin içinde kaybolan eşya

  7.
  En son koyduğun yere bakarsın, yok. Her zaman koyduğun yere bakarsın, yok. Olması muhtemel yerlere bakarsın, kendini eşyanın yerine koyup bulunabileceğin yerleri düşünüp oralara bakarsın yine yok.
  Annene sorarsın, senin hiç aklına gelmemiş gibi en son bıraktığın yere bak der.
  Ciddi olamazsın aman Allahım ben bunu nasıl düşünemedim?
  Ananene sorarsın, sanki hayatında hiç öyle bir eşya görmemiş gibi davranır. Nasıl yani ya o ne ki? Ne zaman insanlar şarj diye bir cihaz icat ettiler ki dorunum? Neyden yapılıyor o nereye sokuyonuz?

  Velhasıl kelam eşya bulunmak isteyene kadar bulamazsınız.

  Öyle bir kafamı dinleyeyim dedim be Hüseyin, noldu ne vardı aslan.
  ... turkuaz haykiris
 • spermler yumurtayı nasıl buluyor

  21.
  Besbelli Bir büyüye kapılıyor o Garipler de
  spermler yumurtayı nasıl buluyor
  1 ... turkuaz haykiris
 • yaşanmış ilkokul kavgaları

  12.
  Karşı sınıfla sürekli bir savaş halindeydik ilkokulun ilk senelerinde. Karşı sınıfın öğretmeni yaşlıca bir kadın. Sesi çok gür, öğrencileri çok korkuyor kendisinden, ama çok etkileyici bir hanım. Bütün velilerin hayali çocuğunu onun sınıfına vermek. Bizim öğretmenimiz miymiyligi ile ezikliği ile nam salmış biri.
  Her teneffüs yapılan tükürük savaşlarından sonra yerler çok kaygan oluyormuş ve öğretmen hanım sürekli düşüyormuş. Kendi öğrencilerini dövüyor bizi ise suleyman hocamıza şikayet ediyor ama haliyle yapmayın çocuklar bizi pek caydırmıyor. Azarı yiyen karşı sınıfa ilk saldırıyı biz yaparak ağızlarına sıçıyoruz.

  Günler böyle birbirini kovalıyor, okula ilim irfan öğrenmeye degil sınıf savaşı yapmaya gider hale geliyorum.

  Herkes uzaktan uzağa tükürük ile savaşıyor sınıfların ortasında birbirine tekme tokat daliyor sınıfına kaçıyor, kapıda duranlara vurkac yapıyor vs. Biz de erkegiz ya hani üç beş kişi, sınıfın kızlarına o zaman bile hava atasımız var. Gaza gelip bazen karşı sınıfın içine kadar girip karşımıza çıkana vura vura ilerliyoruz. Tüm sınıfı dövüp çıkıyoruz jsjsj.

  Böyle anlardan biri yine, bütün gün sınıf arkadaşım şükrüden karşı sınıftaki tek kolu olmayan çocuğun benim gelmedigim gün Batuhanı nasıl dovdugunu çok güçlü olduğunu dinlemişim. Lan ben ona vuramıyorum bile kaç aydır canı acır diye ne güçlüsü?

  Ama yok adam ikna etti beni, kafaya koydum elamanı bir yoklicam. Teneffüs oluyor çocuk kapıda gidiyorum yanına kafaya bir tokat. Boynunu sıkmak üzere elimi uzatırken tek eli ile omzumdan tuttuğu gibi yere çaldı beni Picin evladı ağzıma burnuma vurmaya başladı bazen sağlam kolu yetersiz oluyor olmayan kolunun yeniyle de vuruyor.

  Nasıl kaçtığımı bilemedim sinifa. Bu da böyle bir animdir.
  1 -1 ... turkuaz haykiris
 • yaşanmış ilkokul kavgaları

  10.
  Sınıf öğretmenimizin oğlu bizimle aynı sınıftaydı. Millet çocuğa cem abi diyordu aynı yaşta olmamıza rağmen, hatta kendisi tıfıl bir bebe olmasına rağmen. kızlar bisküvilerini istediğimiz zaman bize vermiyorlardı gidip cem'e ikram ediyorlardı. Notları sürekli çok iyiydi, benim öğretmenimle gizli gizli bakışıp gülüşüyorlardı. Sınav sonucunu herkesten önce öğreniyor, kankilerininkine de bakıp söylüyordu herkesten önce.

  Her gün biraz daha kinleniyordum.
  Bir gün sevda bisküvi almış kendine, bir tane versene kız dedim. Yok ben ceme vercem o iki tane alıyor sonra bana kalmıyor dedi ve ceme gitti. Sinirden elim ayağım titredi.

  O zamanlar küfür etmeyi pek bilmiyordum ama bilseydim bisküvi cem sevda sevdanın annesi ve yedi sülalesinin aynı anda geçtiği bir küfür ederdim.

  O günlerde sınıf öğretmenimiz beni örnek gösterdi sınıfa. Bir olay anlatırken hemen ağlıyorsunuz, kendinizi ifade edemiyorsunuz. Hüseyin'in hiç ağladığını görmedim, kavga bile etse anlatırken ağlamıyor vs diye bir dizi övgü.

  Gün geçtikçe gaza geliyordum. Öğretmenim cemi sevdiği kadar seviyor olabilirdi beni. Yoksa neden örnek göstersin koca sınıfta? Cem her boku ağlayarak anlatırdı.

  Bizim yavşak oğlu yavşaklar tabiki sınıf başkanı olarak da cem denen ibneyi başkan seçmişlerdi.
  Öğretmenin geç kaldığı bir ders arasında artistik bir dizi hareket peşinde bu kavat.

  ''Cem bak akıllı ol'' diyorum, gidiyor bir çarpı daha atıyor adımın önüne. ''oglum sen Ali kıran baş kesen misin hayırdır '' diyorum bir çarpı daha.
  ''Kardeş bak ben diğerlerine benzemem ayık ol'' diyorum bir çarpı daha. Kalktım ayağa yürüyorum yanına güzelce, bu gitti adımı dolaşanlar kısmına da yazmaya çalışıyor.

  Tuttum bunu yakasından, yasladım tahtaya. Öğretmenin oğlu kızı dinlemem amına korum senin cem. Baktım itme filan peşinde beni aldım kafasını koltuk altına karpuz misali. Karpuzdan davul çalar gibi çalıyorum kafasını sumsuklarımla.

  Millet şok tabi arada ayırma ayağına bir iki vuruyorlar bana cem abilerine yaranmak için. Nasıl kitlendiysem hissetmiyorum bile. Ben vururken bu şerefsiz benim anneme küfretti. Çıldırdım ama daha sert vuramıyorum bir yandan kıyamıyorum da. Ama hala sövüyor, elimi ağzına attım susturmak için. Vurmaya da devam tabi.

  Bu evveliyatını siktiğim dişlerini elime bir geçirdi. Vuruyorum bırakmıyor. Elimi çekiyorum kopacak gibi hissediyorum. Durdum kitlendim öyle, bırakmıyorum da kafasını koltuk altımdan. Hoca gelene kadar durdu öyle.

  Geldi, ayırdı. Oğlu yine ağlayarak bir şeyler anlatırken bir tokat patlattı bana. Tuvalete koştum gittim Elimi yüzümü yıkadım geri geldim. Elimi gördü, hikayeyi benden dinlemek yeni aklına geldi.

  Hayatımda ilk defa bir öğretmene bir şey anlatırken ağladığım gündü:d
  O gün bildim ben birisi bana haksızlık yapınca ağlıyormuşum.

  Edit: ortaokula geçip öğretmen değişince herkes cemi dövmek için fırsat kollamaya başladı. millete ayar verirdi geçen sene böyle değildiniz filan diye. Bende hala elimde izi duran ısırığı gösterip geçen sene de böyleydi cem ya derdim kasıla kasıla.
  10 ... turkuaz haykiris
 • evlilik

  2906.
  Aile olmak isteyen bir kadın ve bir erkeğin ruhen ve bedenen birlikte olmaya kanunlar karşısında söz verererek topluma ilan etmesidir.

  Bir evlilikte olması gereken her şeyin sembollerle anlatıldığı şu tablo incelendiğinde insanların evlilikten beklentileri de ortaya çıkmaktadır.
  Tablo için: (bkz: Arnolfini nin Evlenmesi)

  evlilik

  Sembolleri incelemek isteyenler için:
  https://tr.m.wikipedia.or...Arnolfini%27nin_Evlenmesi
  4 -1 ... turkuaz haykiris
 • üstteki yazar hakkındaki fikrini söyle

  638.
  Delikanlı bir abimiz. Has erkek
  2 -2 ... turkuaz haykiris
 • sen seversin eller alır

  2.
  Sana da ''ben sevdim eller aldı niye ben ölmüşmüyem'' diye türkü yazmak kalır. Ananı skm hayat.
  Niye var ki bu hayat
  1 ... turkuaz haykiris
 • atakan kayalar projesi

  3.
  Yazarımızın, Çocuğu sırf annesiyle konuşurken ukala buldu diye proje ilan ettiği başlıktır.

  Gerçek Atakan kayalar 9 yaşında kaçırılarak yerine yossi kahen geçirilmiştir. Ülkedeki çocukların aklını karıştırarak aile ilişkilerini derinden sarsacaktır. ya da geriye her ne kaldıysa
  1 -1 ... turkuaz haykiris
 • atakan ın annesine yaptığı saygısızlık

  22.
  Annesi sürekli CNN türk'teki programın sunucusunun sözünü kesti, hem de saçma sapan şeylerle.
  Atakan ne zaman annesi konuşsa araya girdi, annesine hiçbir cümleyi tamamlatmadı. Sözünü kesti durdu.
  Baba sürekli anne ve Atakan konuşurken fon müziği verir gibi arkadan konuştu durdu.

  Ailede kimse birbirine ve karşısındakine saygı duymuyor ki atakan'dan annesine karşı saygı bekleyelim.
  4 ... turkuaz haykiris
 • 1994 yılından akılda kalanlar

  90.
  Şu âleme nur doğdu.
  2 -3 ... turkuaz haykiris
 • eleştiriye kapalı insanlar

  5.
  Kafka'nın dava'sında Josef k. illegal hiçbir durumla ilişiği olmayan, sıradan alalede bir adam. Kendince Küçük ahlaksızlıkları, Küçük çakallıkları, birkaç kibirli davranışı, ara sıra takındığı gizemli havalarından başka bir Küçük odası orta düzey bir memuriyeti var.

  Bir gün bir mahkemenin sanığı oluveriyor. Hayatını tırnaklarıyla kazarken, bir şekilde yaşamaya çalışırken hayatına iyi hiçbir etkisi, desteği, yardımı dokunmayan insanlar bir mahkeme kurup savcı avukat hakim polis dedektif olup başlıyorlar josef'i yargılamaya.

  Hiçbir suçu olmayan Josef k. Sürekli takip ediliyor, göz hapsinde tutuluyor ve düzenli olarak yargılanıyor sahip olduğu kişilik yüzümden, konum yüzünden, yaptıkları yüzünden, çevresi yüzünden.

  Günümüz insanı eleştirmek ve yargılamak arasındaki çizgiyi tutturamıyor. Eleştirmek adi altında mahkemeler kurup, yargıç önlüğü giyip yargılamaya başlıyorlar.
  Mahkemelerinde sanık olmayı reddedince de eleştiriye kapalı insan oluyor adımız.

  Hem Kendisini eleştirmemize izin vermeyen herkesi bu şekilde nitelendirmek de doğru değil. Belki de sadece senin eleştirilerine kapalıdır?

  Eleştiri güzel bir şey değil. Yapıcı olanı bile hassasiyetle yapılması gereken bir şey.
  5 -1 ... turkuaz haykiris
 • alevilerin sünnilere kız vermemesi

  43.
  Aleviliğin esaslarından birisi olan Tevella ve teberra'nın evliliğe, aile kurmaya etkisidir.
  Sünnilere kız verilmez, sunnilerden kız alınmaz diye genel bir kural-kaide-hüküm olmamakla beraber Tevella gereği imam Ali'yi ve ehlibeyti sevenleri, onların yolundan gidenleri kendine dost edinmek, yakınlık kurmak, gönül bağı kurmak gerekir.
  Teberra gereği ise imam Ali'yi ehlibeyti ve onlarin yolundan gidenleri sevmeyenlere, onlara muhalefet edenlere, düşmanlık besleyenlere yüz çevirmek, onlardan uzaklaşmak, sırt dönmek vardır.

  Bu inancın bir uzantısı olarak Aleviler Sünnilere kız vermez, e tabi bir de gülün bahçesine düşman olana gül emanet edilmez.
  2 -2 ... turkuaz haykiris
 • cengiz han

  608.
  Temuçin iken edindiği dostlar, kurduğu ilişkiler, kazandığı aile bağları, karşısına aldığı düşmanlar, inatçılığı, inançları, korkusuzluğu... Sayesinde Moğol imparatoru cengiz han olan efsane.

  Homeric isimli yazarın Cengiz Han'ın andası olan, en iyi dört generalinden biri olan fakat bir kadın için yollarını ayırdığı kankardeşi borçu'nun dilinden cengiz Han'ı anlattığı harika bir kitabı bulunmaktadır: (bkz: Moğol kurdu)

  ilgililere duyurulur.
  Cengiz Han'ın çocukluğundan, dostlarıyla tanışma hikayesine, cinsel sapkınlıklarından ülkesiyle ilgili umutlarına, savaşlara, dostlarına ihanetine, düşmanlarının kanını içmesine kadar hayatının bir çok detayı anlatılmaktadır.

  cengiz han
  4 ... turkuaz haykiris
 • uludağ sözlük yazarlarının kan grupları

  9.
  Ab Rh pozitif/istanbul.

  Bu kan Grubuna sahip kişilerin çok sıcak kanlı, sempatik, diğer insanlarla yakın ilişkiler kurabilen kişiler olduğu söylenmektedir.
  1 ... turkuaz haykiris
 • savaşlarda erkeklerin ölmesi

  13.
  ikinci Dünya Savaşı'nda ölen 65 milyon vatandaşın %33ü asker %67si sivildi. şehirlere bombalar bırakan uçaklar, atılan atom bombası, zehirli gazlar, insanları toplama kamplarına tıkan manyak... bunlar sivil ve asker ayırmadığı gibi ne yazık ki kadın ve erkek de ayırmıyor.
  kadınlar cephede savaşmadığı için kadınlar ölmüyor sanılmasın. hele hele savaşta erkekler kadar ölmüyorlar diye savaşın acılarından, yıkımından, kederinden etkilenmediğini kimse söylemesin.

  erkeklerin hırsları, inatlari, saldirganlikları yüzünden başlayan savaşlarda en çok acıyı kadınlar çeker. bir kere şehrine düşman girerse ölümden beter şeyler yaşarlar çünkü. bunu birinci dünya Savaşı'nda gördük, ikinci Dünya Savaşı'nda alman şehirlerini alan Amerikalı ve Rusların alman kadınlarına yaptıklarından da gördük. aradan yıllar geçti, insanın ehlileştiğini düşünürken geçen sene orta Doğu'da da gördük kadınların savaşlarda neler çektiğini.

  arkasında kadınları var, ailesi var namusu var. düşman girerse ayaklarının altında çiğneyecek onları diye cephede daha bir inatla hırsla direnen adamların yerine kadınlar neden cephede savaşmıyor, ölmüyor diyen adamlara geldik ya bu da ilginç.
  3 ... turkuaz haykiris
 • şarap seven kadın

  9.
  son zamanların solcu beylerin ve hanımların aforizmalarına konu olan kadındır.
  bu sebepledir ki 18-19 yaşındaki kız çocukları boyanmış uzun tırnaklarla süslü ellerine aldıkları şarap kadehleri ile poz verip duruyor.
  3 ... turkuaz haykiris
 • intihar eden matematik öğretmeni

  6.
  Olmamış. Ne yaptıysa ne ettiyse nereye gittiyse kimden istediyse olmamış yani, olduramamış.

  Kendini öldürmek yaşamaktan daha kolay gelmiş, kendi kararını vermiş uygulamış. Üzerine tartışmak, küfürler etmek, eleştirilerinin boşluğu hakkında makale yazmak...bunlar gereksiz bu saatten sonra.
  Umarım acı çekmemiştir ya da pişman olmamıştır ölürken
  3 ... turkuaz haykiris
 • tutku ayran

  6.
  Yıvranç diyenler ağzının tadını bilmeyenlerdir. Hatta genel olarak tatları da bilmiyor bence hih.
  Ayran ekşi değil tuzludur, tutkuyu da ayranla yersen şeker bombası lezzet patlamasına dönüşür.

  Ayyh bayıldım.
  (Lezzetten)
  ... turkuaz haykiris
 • tutku ayran

  1.
  Markette herhangi bir meyve suyundan çalınmış pipetle Küçük yudumlar şeklinde içilen ayran ve tutku ikilisinin oluşturduğu mükemmel tat.
  Tutku-ayran
  tutku ayran

  Çocukluğumun tadı.
  3 ... turkuaz haykiris
 • yazarın nickinden okuduğu kitabı tahmin etmek

  23.
  Sehrin insani: çingene halk anlatıları
  Çingen olduğunu düşünüyorum birazcık.

  Uyandigim ruyadan uyanamiyorum: üç beş ay önce Macbeth'e başlamıştır, hala da aynı kitabı okuyordur bu arkadaş bence
  1 ... turkuaz haykiris
 • yeni şeyler getiriyorum