• starbucks

  1952.
  Bir kahve içmek için on dakika beklettiğinden dolayi eleştirilen kahveci, kafelerde tabi garson ceketinin cebinde türk kahvesi saklıyor. sipariş verildiği anda şak diye vuruyor masaya.

  Bir diğer yazarımız da içine hiç girmemekle övünüyor, içinin cahil insanlarla dolu olduğunu düşünüyormüş. *

  Dünyada eleştirilecek bunca şey varken neden bu kadar yersiz eleştiri yapar ki insan?

  insanların Üzerinde hadi bir şeyler al, hadi bir şeyler iç, bir şeyler ye! bak almıyorsan kalk başka müşteriler otursun baskısı olmadan rahat rahat oturduğu, sohbet ettiği, hatta açıp bilgisayarı bir şeyler izlediği ders çalıştığı sıcacık, mis gibi ortam.

  Türk kahvesi 9 lira, filtre kahve 12 lira. Diğer mekanlarla bir karşılaştırma yapılacaksa bu iki fiyat üzerinden yapılmalı. Pasta gibi çikolatalı karamelli kremalı bir kiloluk kahvenin fiyatı üzerinden bu paraya kahve içen maldır yhaaa demek biraz fazla aptalca geliyor bana.
  ... turkuaz haykiris
 • anlat istanbul

  74.
  Tv2'nin gece vakitleri yayınlamaya doymadığı, benim ise izlemeye bayıldığım dizi.
  istanbul'da sıradan bir gecede yaşanan beş farklı masal. Hepsi yaşandığı şehre ayak uydurmuş, masumiyetini kaybetmiş, istanbul'un orospuluklarına yenilmiş masallar.
  Fareli Köyün Kavalcısı, Pamuk Prenses, Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız.

  Beş farklı masal için beş farklı yonetmen olmasına rağmen senaryo hikayeyi çok güzel birleştiriyor. Her masalın birbiri ile bir noktada bağlantılı olması ve sonunda tüm hikayelerin birleşmesi çok güzel.

  anlat istanbul
  Fareli köyün kavalcısı kalbi kırık tüm masal kahramanlarını arkasına toplayıp istanbul'u terk ederken.

  Uyanın! Uyanın millet! Burası bize göre değil, bambaşka bir memlekete gidiyoruz. Orada kadınlar daha başka, aşklar başka, dostlar başka; her şey biraz daha iyi, daha adam gibi. Uyanın! Gidiyoruz buralardan. Sen tek başına kal, bomboş kal istanbul! Götürüyorum herkesi! Uyan istanbul orospusu, uyan! Senin masallarına kandık, hayatımızı yedik be. Uyan! Herkes de uyansın! Masal bitti!
  1 ... turkuaz haykiris
 • portrait of a lady on fire

  5.
  (bkz: alev almış bir genç kızın portresi)
  Son zamanlarda izlediğim en güzel filmdir kendisi.
  Hikaye Kuzey fransa'nın Bretonya bölgesinde ıssız bir adada geçtiğinden olsa gerek film içindeki manzaralar çok güzeldi. Filmin Her karesi bir tablo gibiyken o karelerden birisi gerçekten bir tabloya ilham oluyor.
  portrait of a lady on fire

  Ressam ve resim öğretmeni Marianne'ye öğrencileri tarafından alev almış bir genç kızın portresi sorulduğunda tablonun hikayesini marianne'nin gözlerinden izlemeye başlıyoruz.

  En iyi senaryo ödülünü alan filmin yönetmeni ve senaristi Céline Sciamma, ödül gecesinde bu zamana kadar filmleri festivallerde görmezden gelinen tüm kadın yönetmenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir kıyafet giyerek film hakkında bir ufak fikir vermişti.

  Müzikleri, çekimleri, oyunculukları, senaryosu ile çok güzel, lezzetli bir film olmuş.
  Salonun genelinin kız kıza film izlemek isteyen çiftler olması da Küçük bir detay olarak kalsın burada ehehe.
  1 ... turkuaz haykiris
 • beşir derneği

  5.
  telefon numarama nereden ulaştığını bilmediğim ama her sabah 8 gibi mesajlarına maruz kaldığım dernek.
  yardım eli Suriye'den başka bir yere ulaşmıyor olsa gerek. dün sabah da idlib çok soğuk diye mesaj atmışlar. 7500 kişilik yardım çadırlarına bir şeyler bir şeyler ilave edilerek ısıtma sağlanacakmış.

  açtım baktım idlib gün içinde 7-8 derece, Elazığ gün içinde -10 derece.
  idlibe anında ulaşan yardımlar Elazığ a bir türlü de ulaşamadı. Twitter'da Elazığlı insanların nerede yardım paraları hepimiz aciz üşüyoruz hiçbir şekilde ilerleme kaydedilmedi diye toplanıp şikayetlendigi videolar dolanıyor.
  ... turkuaz haykiris
 • yemekteyiz uludağ sözlük

  514.
  ne olursa olsun makarnaya soğan konulmaz, iki puan kırdım
  Sarımsaksız sebzeli makarna olmaz bir puanda burdan kırdım.
  o kadar sebzeye iki paket makarna yapılır, tıka basa doyulur seninki ekmek arasına koyulsa anca doyurur. iki puan da burdan kırdım.

  sana puanım bir hadi hadi bir buçuk olsun.
  3 -2 ... turkuaz haykiris
 • ahmed arif

  630.
  kendi kalemiyle kendisini şu şekilde anlatmıştır:
  '''Asıl adım Ahmed Önal. Ahmet Arif olarak bilinirim. Yaşamım boyunca hakkı aradım; ezilenin ve güçsüzün yanında durdum. Memleketlilerim sömürülmesin, memleketlilerim kullanılmasın, memleketlilerim ölmesin diye konuştum. Eşitlik için yazdım, eşitlik için söyledim, eşitlik için dayak yedim, eşitlik için sövdüm. O günleri göremeyeceğimi bilsem de, birilerine o günleri gösterebilmek için öldüm''
  2 ... turkuaz haykiris
 • türkiyede silikon vadisi olmaması

  3.
  yeşil vadi'nin Seferoğulları ve Tellioğulları arasında çıkardığı Kavgalardan sonra silikon vadisinin çıkaracağı savaş hükümetleri korkutmuş hiç kimse böyle bir şey kurmaya cesaret edememiştir. bir kurtlar vadisi kuralim dediler o da fetocu çıktı. haydaa.
  1 ... turkuaz haykiris
 • abuzer kömürcü

  167.
  oğluna son sözü ''seni seviyorum lan it'' olan baba.
  oğlunun elinden ölürken evet.
  3 -1 ... turkuaz haykiris
 • avlu dizisi

  11.
  sezon finalinde öyle şeyler oldu ki senarist devamını yazmaya utandı herhalde. bir buçuk senedir üçüncü sezon çekilmiyor:d başroller başka dizilerde oynamasa da yardımcı roller üzerine bir diziye daha başlayıp onu da final yaptırdılar.
  senarist kendini içkiye vermiş, bütün gün ilham bekliyormuş diziyi o bölümden nasıl çevirecem diye.
  1 ... turkuaz haykiris
 • salyangoz yiyen çinli kız

  14.
  Muhtemelen salyangozu yerken seksi olduğunu düşünen, salyangozu tokatlarken, ona imalı imalı* bakarken nice genç erkeği etkilemeyi hayal eden üzerine kusulası kızdır.
  1 ... turkuaz haykiris
 • ruhu güzel insanların ortak özellikleri

  42.
  Bir yerlerde acı çekiyorlar. Sadece kendi acılarını değil sevdiklerinin acılarını çekiyorlar, sevilmediklerinin acısını çekiyorlar.
  Zayıf ruhlarını teskin ediyorlar ağlayarak.
  1 -1 ... turkuaz haykiris
 • birinin sivaslı olduğunu anlama yolları

  6.
  Konuyu türeyiş destanından açarak ufak bir giriş yapabilirsiniz, Türkler için de kurttan türemiş diyorlar eheh efsane işte nolcak ehehe diye zarflayın. Karşınızdaki kişi Sivaslı ise muhtemelen hemen düşecektir.
  Ne bozu ne kurdu gardaş, kangaldır o. Kangal insanları korusun diye degul insanlar kangali korusun diye vardır
  Kangal, kangal, kangal, kangal
  1 ... turkuaz haykiris
 • erkeklerde vajina kızlarda penis olsaydı

  175.
  Erkekler etrafta seni amarım, ananı da amarım, götünü de amarım hepinizi amarım,sizi amımda boğarım diye diye gezinirdi. Değişik değişik küfürler bulurduk kızlar da yine bizim küfürlerimizi yapabileceklermiş gibi söylerlerdi.
  Bir kız: ben de amarım şizi, şeni de amayım banane.

  Evet sikleri olsa bile çocuk taklidi yaparlar:/
  3 ... turkuaz haykiris
 • gerdekte sarma yemek

  2.
  Amasya, tokat, Çorum, Yozgat halkları için sıradan bir gerdek. Doğum gününden yılbaşına, düğünden bayrama, evlilik yıldönümünden üniversite mezuniyet kınasına kadar her özel günde bir tencere yaprak saran bu insanlar düğün günü yeni çiftin evine bereketli olsun diye tavuk ve pilav, gelinin ve damadın dili tatlı olsun diye tatlı ve harareti alsın diye de ayran koyarlar.

  Onlar sayesinde gerdekte adeta bir mevlüt havası hissedildiğinden gelin ve damat ise gerdek havasına girmekte zorlanmaktadır.

  Bu yüzden gerdekte sarma yenmez!
  3 ... turkuaz haykiris
 • tek cümlelik korku hikayeleri

  37.
  uykuya yeni bırakmışken bedenini, yorganın açıkta bıraktığı kolları ve koynu üzerinde hafifçe gezinen rüzgar birden siyah uzun saçlı, çenesi sivri, gözleri olmayan kapkara bir bedene bürünüp olanca kuvveti ile yatağı sallamaya başlayınca gecenin karanlığında nefes nefese yataktan sıçrayan çocuk rüzgarın yatağın altına girdiğini düşünerek yatağın altına baktı, yatağın altında hiç kimse yoktu ama bakışlarını oradan kaldırıp karşı koltuğa çevirmeye korkuyordu oradan gelen soluk sesleri yüzünden.
  3 -2 ... turkuaz haykiris
 • evde vücut geliştirme

  24.
  Lisedeyken Mavi Banyo kovasını doldurup yirmişer tane indir kaldır yapardım,
  Evde disko kralı izlerken reklam aralarinda 20-25 sınav 30 mekik çekerdim sonra da cips sosu yapardım kendime sjshs cips kola keyfisi.

  Sonuç olarak gelişmemiş bir vücut ve bel fıtığı. L4-S5
  2 ... turkuaz haykiris
 • kartları açık oynamak

  9.
  Ya elin çok iyi olacak ya da karşında kaybetmekten korkmadığın kişiler olacak.
  Hem eli kötüyse hem kaybetmek istemiyorsa insan çok darbe yer. Çünkü hayat ve bu hayatın kurdu olmuş insanlar hep hile yaparak oynarlar. En yakını keriz oyununda dost kazığı atar.

  Bilmiyorum ki ya
  3 ... turkuaz haykiris
 • eşkiya filmindeki aldatma sahnesi

  1.
  --spoiler--
  Birini öldürmek çok zor zannederdim, kolaymış be eşkıya.

  --spoiler--

  Sonrasında cumali'nin hayatının kaydığı sahnedir.
  3 ... turkuaz haykiris
 • ezgi toper

  3.
  Sanırım askerliğini topçu er olarak yapmış sunucu. Evet.
  1 ... turkuaz haykiris
 • turuncu

  84.
  Kırmızı ile sarıyı karıştırarak elde edilen çok tatlı renk. Turuncu Kelimesi köken olarak Farsçadır. Turunç renginde anlamı taşır.
  ingilizcede de turuncu rengi ifade edilirken portakaldan yararlanılır.*
  Bizde ise yavruağzı.
  Annelerin bile evlatlarını kara soyka diye çağırdığı bir millet de hangi yavrunun ağzı turuncudur ulan?
  Yoksa dışarıya karşı bir imaj düzeltme amacı mi güdülmektedir?
  4 ... turkuaz haykiris
 • yeni şeyler getiriyorum