• uludağ sözlük te tanışıp sevgili olmak

  .
  Heyecanlı gençlere tavsiye ettiğim olmaktır. Tadından yenmeyen bir şey çünkü bu.
  2 -1 ... sehrin insani
 • anın görüntüsü

  .
  Dikkat! Bu hasret ürün yerleştirme içermektedir.
  anın görüntüsü
  7 -3 ... sehrin insani
 • askere gidecek kişiye tavsiye

  .
  En büyük tavsiyesi veriyorum.

  Geceleyin altına işeyecekte olsan, sıçacakta olsan koğuştan dışarı çıkma.

  Koğuştayken insanın burnu yavaş yavaş kokuya adapte oluyor.

  Çıkıp temiz havayı çektikten sonra koğuşa girdiğimde hissettiğim kokuyu ömür boyu unutmayacağım...

  Bak gene hatırladım, kusmaya gidiyorum.
  3 ... dinsiz kitapsiz kafir
 • turkuaz haykiris

  .
  Bir yazar, telefonun ve ülkenin diğer ucundan "o şerbetin şekeri az olmuştur, tadına bak" diye diye kafa karıştıran ve oruçlu insana şerbet tadı baktıranından. Sen naptın diye kaşığı elimden fırlattığımda şerbet boğazımdan geçmişti tabii. Şerbetin de şekeri gerçekten azdı, orası ayrı*.
  2 ... sehrin insani
 • sahura kadar oturup iftara kadar yatmak

  .
  bu olayı nihat hatipoğlu'na sordular. Nihat hatipoğlu " günah değildir. ibadetleri kaçırmamak şartı ile uyuyabilirsiniz. uykuda günah işlemezsiniz, günah yazılmaz. fırsat varsa uyumak daha iyidir hatta" dedi.
  şimdi google'dan dini forum sitelerine baktım, dinen bir sakınca görülmüyor. ,
  yani oruçluyken gelip sözlüğe girip milletle tartışacağına, cinsel içerikli başlıklara entry gireceğine ya da mahsur kalacağına uyusun daha iyi.
  2 ... dertler derya olmus
 • eminönü

  .
  eminönü'nün en kalabalık yerleri.

  eminönü

  eminönü

  eminönü

  şimdi bomboş.
  6 ... sifrem1234
 • covid 19 pozitif süreci nasıl işliyor

  .
  son zamanlarda merak edilen bir soru. yani aldığım mesajlara göre öyle olduğunu düşündüm. bilgilendirme amaçlı bu entry'i giriyorum ki okuyanlara faydalı olsun. kafada bazı taşlar yerine otursun.

  merhaba arkadaşlar! bu entry'de covid testi nasıl yapılıyor, kimlere yapılıyor, bu süreç nasıl işliyor vs gibi durumlardan bahsedeceğim.

  öncelikle en az bir semptomunuz yoksa hiçbir şekilde teste tabii tutulmadığınızı bilmenizi isterim. yani öyle keyfi olarak acil'e gidip bana test yapın dediğinizde muhtemelen polislik olursunuz. nedir peki bu semptomlar? kuru öksürük, ateş, aşırı yorgunluk ve nefes darlığı.

  bu semptomlarla hastaneye gittiğinizde hastanenin yoğunluğuna veya hekimin şüphe duyması durumunda muhtemelen test size de uygulanacaktır. bu konuya birazdan değineceğim.

  ben nasıl fark ettim? neye göre bana test yaptılar? test nasıl yapılıyor? sonuç nasıl bekleniyor? sonrasında neler oluyor?

  -bağlı bulunduğum şirketin ofisine son kez gerekli evrakları ve hard diskleri almak için gittik. 6 kişiydik. hepimiz maske ve eldivenli idik. gitmişken son toplantımızı orada yapalım dedik. koskoca masada aralara mesafe koyarak oturduğumuz halde yöneticimiz bir müddet sonra şiddetli nefes darlığı ve ateş şikayeti ile hastaneye gitmiş. bundan haberimiz yoktu. sonra test yapılıyor ve sonucu pozitif çıkıyor. hastanede tedavi altına alınıp solunum cihazına bağlanıyor. son günlerde 15 dakikadan uzun süre temaslı olduğu insanların bilgisi alınmış ve bunun sonucunda istanbul il sağlık müdürlüğü tarafından bana ulaşıldı. sisteme temaslı hasta olarak kaydedildiğim söylendi. herhangi bir semptom durumunda 112'yi aramam gerektiği ve beni evimden tam teçhizatla donatılmış görevliler ve ambulansın alacağı söylendi.

  bu olayın ertesi günü ben gece yarısı inanılmaz terlemiş bir biçimde uyandım. ateş ölçer ile baktığımda 39 dereceyi gördüm. bir dilim ekmek yiyip ateş düşürücü ilaç içtim. tekrar uyumadan önce ateşimi 37 derece olarak gördüm.

  sabah uyandığımda ateş yoktu ama bu kez de dayak yemiş gibi halsizdim. ne olur ne olmaz diye dedikleri gibi 112'yi aradım. temaslı hasta olduğumu ve başımdan geçen olayları söyledim. ateş tekrar yükselirse tekrar aramamı böylece beni almaya geleceklerini söylediler. ya da halsizlik geçerse ve ateşim de yoksa, kendimi iyi hissetsem dahi kendi imkanlarımla hastaneye gelmemi istediler. birkaç saat daha uyuduktan sonra kendi imkanlarımla hastaneye gidebilecek durumda olduğumu söyledim ve gittim.

  öncelikle sürüntü dedikleri yöntem var. bunda boğazınıza ve burun deliğinizden içeri doğru bir çubuk sokularak o bölgelere sürüyorlar çubuğu. bu aldıkları sürüntüyü inceliyorlar. toplamda 10-15 saniyelik bir süreç. sonrasında evinize gidiyorsunuz test sonucu çıkana kadar. ancak bende semptomlar devam etseydi, özellikle nefes darlığı çekseydim eve gitmeme müsaade edilmeden hastanede gözetim altında test sonucunu bekleyecektim. bunu bilmenizi isterim.

  1.5 gün sonra il sağlık müdürlüğü'nden aranarak testimin sonucunun pozitif olduğunu söylediler. son günlerde temaslı olduğum kişileri ve iletişim bilgilerini sordular. bu arada o sırada alışveriş vs. yaptığımı söyledim. açıkçası onları çok umursamıyorlar. temaslı hasta olarak kabul edilmeniz için testi pozitif çıkan biri ile son günlerde 15 dakikadan uzun süre temas halinde olmanız gerekiyor. yani markette kasada kasiyerle baş başa kalacağınız 2-3 dakikalık bir süre o kişileri temaslı hasta yapmıyor. bu bilgilerden sonra hastaneye gelmemi, gelemeyecek durumda isem(kendi aracınızın olup olmaması vs. değil - semptomlar sebebiyle gelemeyecek durumdaysam) söylemem gerektiğini, hastaneye getirileceğimi söylediler. kendi aracımla gelebileceğimi söyledim ve acil servisine gittim. burada birkaç prosedürsel kayıttan sonra hekim kan tahlili ve akciğer filmi istedi. acil binasından çıkıp başka bir yere girdik burada film çektiler. kan değerlerim normal(enfeksiyon dahi yok) ve akciğerlerim de temiz çıktı. henüz akciğerlerime inmediğini ve evde kendi kendime karantina uygulamam gerektiğini söyledi. bir süre sonra ikinci test için aranacağımı ve o tarihte ikinci teste gelmem gerektiğini söyledi.

  direkt acil servisi'nden elime 12 adet plaquenil denilen ilaçtan verdiler. başka ilaç vermediler. günde 2 kere kullanmam gerektiğini söylediler. ilaçları kullanmaya başladıktan sanırım 2 gün sonrasıydı, tekrar arandım. bir ilaca daha başlayacağımı ve bu ilacın bana ulaştırılacağını söylediler. dedikleri gibi akşam saatlerinde bir kadın evime getirdi ilaçları ve karşılığında imza aldı. ben iki ilacı da kullanırken ertesi gün tekrar arandım ve prosedürün değiştiğini ve sonradan gelen ilacı içmeme gerek kalmadığını söylediler.

  bu konuyu biraz açmam gerekiyor. covid ile savaş başladığından beri dünya genelinde kullanılan ilaçlar sürekli değişiyormuş. plaquenil denilen ilaç en başından beri sabit kullanılıyor ve bunun yanına etkiyi artırıcı içerikleri olduğu düşünülen ilaçlar veriliyor. mesela plaquenil + x isimli bir ilaç 2 hafta önce kullanılırken bir anda x adlı ilaç yerine y adlı başka bir ilaç geçebiliyor. bu durum size bildiriliyor. bir anda aranarak şu diğer verileni kullanmanıza gerek yok denilebiliyor.

  size verilen tarihte tekrar ikinci test için hastaneye gidiyorsunuz. ben ikinci kez gittiğimde bu kez kan tahlili ve akciğer filmi olmadı. sadece boğazımdan ve burnumdan sürüntü aldılar. ama bu süreçte hiçbir semptom geçirmememin de etkisi olabilir. cin gibiydim maşallah. zaten bunu sordu hekim bey. herhangi bir sorun yaşamadığımı, kendimi iyi hissettiğimi söyledim. belki de o yüzden sadece sürüntü ile yetindi, bilemiyorum.

  peki şimdi ne olacak?
  şu an ekstra ilaç vermediler. şu an testin sonucunu bekliyorum. negatif çıktığı takdirde çıktığı gün tekrar teste gideceğim. toplamda üst üste iki negatif çıkmazsa bu illeti yendiğiniz kabul edilmiyor. yani ikinci testte negatif çıkıp üçüncü testte pozitif çıkarsanız 4'er 5'er gün arayla tekrar testlere gireceksiniz demektir. öyle bir durumda tekrar ilaç tedavisi başlar mı yoksa semptomunuz yok diye kendi kendinize takılır mısınız bunları tecrübe etmediğim için bilmiyorum.

  umarım aydınlatıcı olmuştur. sağlıkla kalın!
  58 -4 ... sneeuwwit
 • anın görüntüsü

  .
  anın görüntüsü
  Bir kuş olsa mavilik derdi buna.
  24 -3 ... fikrimin ince gulu
 • türk sinema tarihindeki en efsanevi replik

  .
  +kolyen bende, akşam gel al.
  -yangında düşürdüm sanıyordum.
  +yangın sayılır.
  Ulan be.
  Edit: başlıktaki diğer entrylere bakılırsa sözlük yazarları ne sinemanın ne de efsanevinin ne anlama geldiğini biliyor.
  11 -3 ... monalisanin ifadesiz yuzu
 • kobra etkisi

  .
  Kobra etkisi

  ingiliz hükümeti Hindistan yönetimini elinde tuttuğu dönemde kobralardan çok çeker ve kobralara karşı savaş başlatır. Ne var ki ingilizler yılanlarla haşır neşir oldukça daha çok ingiliz kobra zehiriyle tanışır. Bunu fark eden "zeki" bir ingiliz
  neden biz uğraşıyoruz ? Kobra kafası getiren Hintliye ödül verelim olsun bitsin." der. Bunun üzerine kampanya başlar. Başlarda gerçekten Kobraların sayısı azalır; ancak zor koşullara muhteşem uyumları ile bilinen Hintliler
  "Madem bunlar her ölü yılana para veriyor o zaman biz bu kobraları besleyelim üretelim. Hem kim koşacak kobra peşinde?" derler. Bu fikirle yola çıkan Hintliler kobra çiftlikleri kurarak yılanları üretirler ve paraya para demezler.
  Bu durumu fark edip aptal yerine konduklarını anlayan ingilizler, hem daha fazla kobra üretilmesin diye, hem de zekaları ile daha fazla alay edilmesin diye kobra başına para verme kampanyasını durdurdular.
  Tabii Hintliler de kobraların para etmediğini görünce, kobraları besleyerek kaynak ve vakit harcamak istemezler ve tüm çiftliklerdeki kobralar salınır. Böylece ortam başlangıç durumundan daha çok kobraya sahip olur
  Doğal ortamlarında da çoğalmaya devam eden kobraların popülasyonu iyiden iyiye artar. ingilizlerin kontrol manyaklığı da böylece ters teper.
  O günden beri bu TiP vakalar kontrol altına alınması hedeflenirken, yaşanılan beklenmeyen etkisi nedeniyle ters tepen olayların olduğu durumlara “Kobra Etkisi” denir.
  8 ... he gulum he he de gitsin
 • uludağ sözlük

  .
  uludağ sözlük
  Tam olarak böyle.
  6 -2 ... magoa de nemesis
 • anın görüntüsü

  .
  anın görüntüsü
  7 ... sarimsituruncu
 • insan

  .
  "Bir damla kan ve bin endişe"
  Diye tanımlamış Sadi Şirazi.
  3 ... fallacy
 • nostradamus un 2020 kehaneti

  .
  Yedi tepeli olan roma'dır; doğu roma imparatorları istanbul'u, bağlı bulundukları batı roma'nın başkentine benzetebilmek için yedi tepeli planlamış ve inşa etmişlerdir. Beleş bilgi, dursun cebinizde. Başka yerlerde de söylemeyin "ama istanbul yaa" diye.

  Uygunsuz yerlerden fırlayan kehanettir.
  6 -2 ... sehrin insani
 • yazarların gözlerinin benzediği hayvan

  .
  Berrak bir havada, erenköy'den Kadıköy'e yürürken heyecanlanıp "bak bak, gel, kediye bak, senin de gözlerin aynı böyle işte, kedi gözün var" demişti. Böylesi gereksiz bir başlığın böylesi tatlı bir anıyı hatırlatması güzel oldu. Anketin de cılkı diyecektim ama demiyom. iyisiniz*.
  3 -1 ... sehrin insani
 • geçmişte zoruna giden bir cümle bırak

  .
  Biz... olamayız... demişti.

  Olurduk lan vallahi de olurduk çok güzel olurduk hem de, ah senin doktor egon olmasaydı...

  Halbuki ne çok sevinmiştim sen tıpı kazanınca, içim içime sığmamıştı, ama sen olamayız dedin, bir evlilikte erkek kadından daha üst bir statüde olmalı dedin. O yüzden olamadı.

  Peki sen ne oldun, hastaların davalarıyla boğuşan kötü bir doktor oldun, kötü bir evlilik yaşadın, senden daha önemli konumdaki kocandan(eski kocandan) çok kötü dayaklar yedin. Ben seni dövmezdim la en azından, insan sevdiğine kıyar mı?
  19 ... centurion
 • geçmişte zoruna giden bir cümle bırak

  .
  daha olgun bir kadın olmanı isterdim bir şeyi değiştirebilseydim hayatta demişti.

  olgunluktan kastı seksti. kırıcı olan bu. çocukluk aşkına da bunu demezsin. çocukken sırf karşıdaki kadın diye cinsellik beklemezsin. bu nasıl sağlıksız bir şemadır? güzel anıları bu sebepten bozmazsın. neyse ki bozuldu da küfür edip stres attık.

  bırakın bazı anılar güzel kalsın.
  14 -5 ... cicek kalbi