• sırat köprüsü diyalogları

  79.
  Selam sözlük ben de geldim, hadi biraz eğlenelim. bende komikli komikli şeyler yazmak istiyorum bu başlığa. Diyaloglara diyaloglar eklemek istiyom.

  Sırat köprüsü cehennem ateşi üzerine kurulacak kıldan ince kılıçtan keskin bir köprü. Cennete gitmenin tek yolu. Bu köprüde kaygan yerler, ayakların kayıp sabit kalamayacağı kısımlar, kapanlar, demirden kelepçeler, dikene benzer kılçıklar var. Muhammed ümmeti köprünün başına varacak, Allah Muhammed'e seslenecek ve diyalog böyle başlayacak. Ey Muhammed geç köprünün üzerinden, yıldırım gibi geç hızla uçan bir kuşun kanadında gibi hızlı ve asil bir atın sırtında gibi geç!

  Muhammed geçmeyecek ümmetini gösterecek, Allah içlerinden dilediğini seç ona şefaat et diye buyuracak. Muhammed yalvar yakar, Allah bir kez olsun ihlâsla lailaheillallah diyen her kulun geçmesini kabul edene kadar.

  insanlar köprüden sırayla geçmeye başlayacak. Kimiler yarasız beresiz varıyor köprünün sonuna, kimileri canını yakan ruhunu sıkıştıran acı veren yaralar ve berelerle. Herkes ameline göre.

  Kuranı kerimde boyle bir olaydan bahsedilmiyor, sahih hadislerden olmasa da bazı hadislerde anlatılıyor bu mevzu peki nasıl oluyor da başı sonu bu kadar iyi biliniyor.

  Çünkü her insan sırat köprüsünün başında doğar, her imtihanını yeni bir köprü üzerinde verir. Her imtihanın sonunda sırat köprüsünün sonuna gelir ya sağ salim ya yaralarla berelerle.
  Ya cenneti yaşar ya cehennemi.
  Hepimiz sırat köprüsü üzerinde ilerliyoruz, ayağımızın altından yer kayıyor, dikenler batıyor ayaklarımıza, acılar çekiyoruz kayıplar verip yaralar bereler alıyoruz. Amelimize göre iyiligimize kötülüğümüze göre ya düşeceğiz ya geçeceğiz. Lailaheillallah diyenlerdensek geçeceğiz ama bu sefer de alacağımız yaralar var en az açtığımız yaralar kadar.

  işte şimdi de sırat köprüsünün en meşakkatli yerindeyim
  2 -2 ... turkuaz haykiris
 • akvaryum yayınevi

  3.
  Yabancı dildeki kitapları google translate ile Türkçeye çevirip o şekilde bastığını düşündüğüm yayınevi. Ernest hemingway'in çanlar kimin için çalıyor kitabını translate çeviri kutucuğuna yazan kişi de yasemin Akbaş hanımefendi. Bir de çok güzel çeviri yapmış gibi adını soyadını ilk sayfaya devasa harflerle yazmış. Yaba'dan beri böyle kötüsünü görmemiştim. "Bizim için köprü ve çatışma olacak, budur önemli olan" dedi robert ve bunu söylerken biraz teatral hissetti. bütün kitap bu şekilde cümlelerden ibaret.
  ... turkuaz haykiris
 • hastalık hastalığı

  28.
  şiddetli bir hastalık atlatan insanlarda akut olarak geliştiğini düşündüğüm sanrı dolu hastalık. Üç gündür her yerimde bir hastalık belirtisi görüyorum. ayak tabanlarım hep toz pembe olurdu, şimdi sarımtırak pembe doktor bey; acaba hangi hastalık bu?
  1 ... turkuaz haykiris
 • fi

  257.
  fi
  ... turkuaz haykiris
 • duvarlarda ayak izi olması

  1.
  Normalde evin duvarlarında, tavanında, kapılarında ayak izi gören anneler hemencecik bir üfürükçü hoca çağırarak evin muhtelif yerlerine saklanmış hayvan sakatatları ve muskaları bulmasını talep ederler ondan (dabbe etkisi). eğer annemiz hasan Karacadağ sevmiyor, siccin serisi izliyorsa üfürükçü teyzemize evin küçük kızını götürerek ağzının içinden büyüyü çıkarmasını talep eder ve birlikte kızı tartaklarlar. Ama ne olursa olsun bu ayak izleri hayra yorulmaz. Gel gelelim, biricik hüseyinimiz askerdeyse ve yattığı duvarda 46 numara bot izleri varsa bilir ki arkadaşı olacak üç beş teşkale, çok komik bir şaka yapıyorlarmış gibi eğlenerek şen olarak o duvarı tekmelemiş, hüseyin'in kızması, surat asması, küfürleri ile evlenmek için pusuda bekliyorlardır. Peki bunu neden yapıyorlardır? çünkü babadan oğula nesildir bu amına koduklarım da ondan.
  ... turkuaz haykiris
 • tuşlu telefonda entry girmek

  3.
  tivit atma mantığıyla düşünceler belli sayıda kelimeyle ifade edilebiliyor olsa da başlık bulmak, uygun başlığı tutturmak çok zor olabiliyor. Hem henüz 900 harfe sığabilen bir duygum yok. belki yaşandığımda, vücudum küçülmeye başlayınca duygularım da küçülür, o zaman duygularımı da tuşlu telefonla aktarırım sözlüğe. Ama şimdilik katılıyorum, aynen, bence de tarzı entrylere katlanmalısın sözlük. Askerlik denen sey Uludağ sözlük hevesimi kaybetmediği gibi duygularımı da küçültmediğinden, onları tuşlu telefonla paylaşmıyom. (düşüncelerimin amına koydu yalan yok, mantıklı düşünmeyi unuttum, bu yuzden size düşünce entrisi gircem. Zaten pek bi şi paylaşabileceğimi sanmıyorum artik.)
  ... turkuaz haykiris
 • aşk mektubu yazmanın ayıplandığı zamanlar

  1.
  evveli çok da ahir olmayan zamanlar idi. Kağıda bir şeyler yazmanın ölümün elinden bir şeyler kurtarmak sayıldığı bu zamanlarda insanlar fani olana ölümsüzlük bahşetmeye çalışan insanları ayıplarlarmış. onlar için kağıt ve kalem cok mühim devlet işlerinden başka bir de allah aşkıyla bir araya getirilip güzel şeyler yazılabilirmiş. Bu bahsettiğim şiir, resim, kitap düşmanı topluluğun yaşadığı kaf dağının ardındaki aşıklarsa, yazmanın ölümün zamanın kaderin kara bahtın elinden sevdiklerini kurtaracağını öğrenir öğrenmez kaleme sarılmışlar elbet "ey hanım hey!" diyerek. Sonrası Kuran yaprakları arasında saklanan mektuplar, Allah aşkı süsü verilerek işlenmiş sevdalar, arzular. Tarihin tekerrürü olsa gerek şimdi de gizli gizli yazılıyor mektuplar. Gönderilemeyip bir kitap arasında biriktiriliyor.
  ... turkuaz haykiris
 • gece köründe ağlayarak yenen soğuk bulgur pilavı

  92.
  Uludağ sözlük'le aramda bir gönül bağı kurmuş başlıktı bu iki sene önce. Tencere üzerinden yediğim soğuk tavuklu bulgur pilavı, kaşar salam simit, fanta resmi atmıştım başlığa. Seni yad ediyom kutsal bulgur pilavı. Ameno.
  ... turkuaz haykiris
 • baş ağrısı çektiği için kendini zeki sanan insan

  1.
  sinüslerindeki mikroptan, yıllarca sümkürmemiş olmasından dolayı uzun süredir başı ağrıyan bireylerin durumu niçe'nin, newton'un, benjamin'in çektiği baş ağrıları ile örneklendirip kendilerinin de az zeki olmadığını ima etmeleri sonucu ortaya çıkan insanlardır bunlar. Her sarışın, mavi gözlü de kendini Atatürk sanıyo zaten. Ne değişik bir toplum ya hu.
  1 -1 ... turkuaz haykiris
 • karga

  1184.
  eşsiz güzellikte bir sese sahip kuş ama sesinin güzel gelmesi icin karganın gününde olması lazım. Biraz önce gayet güzel öttü. Tşk karga.
  ... turkuaz haykiris
 • banyo havlusu

  3.
  bu dünya insanları bir gün banyo havlusu denen şeyin mavi olması gerektiğini kabullenecek, işte o gün Dünya daha yıkanılabilir bir yer olacak. Beyaz havlu kirlenmesin diye kurulanamıyoz aq.
  -1 ... turkuaz haykiris
 • üşümek

  237.
  bir haziran sıcağında daha başıma gelen duygu durum. Üç gün içinde ağlayacağıma eminim, henüz neye oldugunu bilmiyorum. bahisleri açalım?
  ... turkuaz haykiris
 • içimdeki sesin şarkı söylemesi

  1.
  sanırım o da artık düşünmekten, hayal kurmaktan, konuşup tartismaktan, çıkmaza düşmekten yorulmuş olacak ki en yoğun çalıştığı evre olan uyku öncesi düşünme evresinde bağıra çağıra şarkı söylemeye başladı bugün. Aslında şaşırmadım, kızacak gibi oldum su koyvermesine ama baktım çok güzel söylüyor, ben de su koyverdin tabiatima ihanet ederek. kendimi müziğe bıraktım. Aslında gayet güzel gidiyodu, uykuya dalmak üzereydim, hem de hiç düşünmeden ve adet haline getirdiğim hayallerimi kurmadan fakat birden kulaklarım bir yanılsama içine girdi bi anlık. Müzik sesi dışardan mı geliyordu ne? uzakta biri mırıldandıyordu sanki şarkıyı. Gözlerimi açtım. Etrafıma baktım, o sıra müziğin sesi sustu. Beni uyuttuktan sonra içimdeki şeyin başka yerlere gitmesini istemiyorum sozluk. Benle kalsın. Uyumam yoksa, uyur gibi yaparım ki çok iyi yaparım.

  aslında baktığın zaman içimdeki sesin sahibinin geceleri ben uyuduktan sonra beni terk edip gitmesi o kadar da kötü olmayabilir. Düşünsene beni uyutup sıkıcı bedenimden çıkıp milyonlarca insana konser vermeye gidiyormuş. Ehehe fena hayal degil. hem vandalların asil ve dindar kralicesi aynı zamanda fahişelerin de kraliçesiydi. Belki benim içimdeki ses de fahişedir? gir len içeri, yok sana dışarı çıkmak şrfsz.

  Yeşilçam iliklerime işlemiş sözlük. Hayal bile kurdurtmuyor.
  2 ... turkuaz haykiris
 • ku klux klan

  120.
  Amerikan iç savaşında çoğu üyesi öldüğü geri kalanları ise savaş suçlusu olarak yargılandığı için dağılan altın çember şövalyeleri isimli bir oluşumdan arta kalanların da katılmasıyla güçlenmiş bir örgüt.
  Ku klux klan da altın çember şövalyeleri gibi kölelik sisteminin kaldırılmasına karşı bir oluşumdu çünkü zenci köleler olmazsa çiftliklerinde karın tokluğuna çalıştıracak adamları olmayacaktı. Kuzey eyaletleri ise hızla sanayileştiklerinden dolayı köleliğin kaldırılmasini serbest işçiliğin yaygınlaşmasını destekliyordu. Güney eyaletler köleliği kaldırmayı vaat eden abraham lincoln başkan seçilince bir ordu kurarak iç savaş çıkardı. Altın çember şövalyeleri ise bu savaş sonrasında yok oldu, yerine ise KKK peydah olarak zenci cinayetleri işlemeye başladı.

  Sherlock Holmes kızıl saçlılar kulübü isimli kitapta ku klux klan'ın işledikleri cinayetlerin tarzlarını anlatan bir hikayeyle haberdar olmuştum kendilerinden.

  Beş portakal çekirdeği.
  2 ... turkuaz haykiris
 • hayatın tek amacı

  19.
  Hayatta kalmak. Her şey oyunun içinde kalmak için aslında.
  ... turkuaz haykiris
 • anın görüntüsü

  43188.
  anın görüntüsü
  Bir gün bu ağaçtan da sıkılacağım diye çok korkuyorum. Şimdilik her şey güzel
  3 ... turkuaz haykiris
 • uludağ sözlük

  21841.
  Muhtemelen yazarlarının yarısı askerde olan sözlük. Her girdiğimde askerlikle ilgili bir sürü başlık oluyor. Dört aydır arkadaş edindiğim herkese laf arasında sözlüklerden bahsediyorum yazıyor okuyor mu acaba diye henüz kendime sözlükçü bir devo bulamadım. Üzücü. Ama yine de sözlükte askere giden tek adam olmadığını bilmek cogzel.
  1 -1 ... turkuaz haykiris
 • mevlana türbesi

  5.
  konya'da bulunan, çevresi turist kaynayan türbe. Daha mevlana türbesi civarinda nasıl japon kız düşürdüğünü anlatmayan konyalıya rastlamadım. Hatta bi tanesi japon'la mevlana'da kilitli kalmış, askere geldiğinden beri peyderpey anlatıyo. Ne türbeymiş arkadaş:d sonra tekke, zaviyeler, türbeler neden kapatılıyo.
  -1 ... turkuaz haykiris
 • kuzu

  85.
  koyunun yavrusudur. Evcilleştirilebilir hatta gel, git, koş, adam ol gibi komutlar bile öğretilebilir kendisine. Kuzulara Fazla yaramaz olmasın, sağa sola tırmanmasın, koşturup durmasın diye dursun ismi konulmasi cok yaygındır. Kuzu besleyenlerin kuzularına olan düşkünlüğü ise ayrı bir konu. "Guzulağ nasıl ana" diye sorarken gözleri dolan 30 yaşında bir kankim var.
  1 ... turkuaz haykiris
 • çakal kümesi iyi tanıyor diye bekçi yapmak

  1.
  Yaparlar.
  (bkz: kontrgerilla)
  ... turkuaz haykiris
 • yeni şeyler getiriyorum